Блог

Фінансові звички: для чого вони потрібні і як їх розвивати в собі?

Бізнес-Мама поспілкувалась із Вірою Фостяк, експерткою з персональних фінансів, сертифікованою бізнес-тренеркою, доцентом ДВНЗ “Університет банківської справи”.

Що для Вас фінанси? 


З моєї точки зору, як фінансиста, фінанси - це економічні відносини; це коли мова йде про те, як гроші перетворюються в активи, управління цими активами, капіталовкладення, інвестиції.

Як Ви прийшли до того, щоб викладати фінанси та розвивати власну справу у цьому напрямку?


Я дуже люблю свою професію викладача. З дитинства мріяла ділитися знаннями. Коли я передаю свої знання студентам і бачу, як у них горять очі, як вони впевнено рухаються вперед, то це заряджає і  мотивує мене до розвитку, змін та пошуку досвіду, про який їм можна розповісти. 

Чому важливо бути фінансово грамотним?


Сучасний світ розвинутий і в умовах глобалізації все швидко змінюється. Будь-який сучасний фахівець вже володіє не однією освітою, декількома мовами. Масштабність знань визначає час і те, чого ми хочемо досягнути у житті.

Я вважаю, що знання фінансової грамотності дозволяє:
 • оволодіти фінансовими лайфхаками, які дадуть можливість переосмислити своє фінансове становище;
 • захистити себе і свою сім'ю у разі надзвичайних ситуацій;
 • накопичити капітал на майбутнє;
 • дозволити собі речі, які ви дійсно хочете мати у фінансовому плані.

Що б Ви порадили дівчатам, які тільки розпочали розвивати власну справу?


Моя порада - вірити у свою справу! І настільки, щоб на одну негативну думку про свою ідею відразу хотіти собі написати або придумати 5 позитивних. 

Звичайно, ми живемо у час переорієнтації бізнесу, карантин змінив умови і показав, що багато бізнесів, які були актуальними 2-3 роки тому, вже втратили свою актуальність. Ми, жінки, маємо вміти адаптуватися до нових умов та підтримувати себе у ресурсному стані!

Власна справа - це відповідальність, це коли ти іноді відпочиваєш, а іноді цілими днями займаєшся тільки нею. Також оточення дуже важливе. Потрібно, щоб поруч були люди, які надихають, які підтримують, які співзвучні тобі по цінностях. Тоді здається, що немає нічого неможливого. 

Мій лайфхак і девіз для жінок, які розпочинають власну справу: «Я ніколи не думала, що у мене щось не вийде». Вірте, і весь світ повірить у Вас!

Що таке фінансові звички? Які вони бувають? Які звички Ви маєте особисто?


Фінансові звички  - це коли ви для себе встановлює певні фінансові правила і застосовуєте їх.

Наприклад, у вас є купюри номіналом 200, 500, 1000 грн і ви помітили, що менше витрачаєте їх, ніж коли маєте купюри меншого номіналу. Тоді заведіть звичку обмінювати дрібні гроші на купюри вищого номіналу і зможете більше заощаджувати, ніж витрачати.

Інший приклад - при користуванні карткою, ви більше витрачаєте грошей, оскільки вони невидимі. З одного боку безготівковий обіг - це зручність, а з іншого більші витрати для вас. Тож тут вибір за вами: мати зручний обіг чи бути фінансово-дисциплінованою і контролювати свої витрати. Звичайно можна і поєднувати - мати і готівку, і картку.

Гроші люблять планування. Фінансові плани можуть бути на місяць, рік, два, п'ять. У цьому місяці ви можете купити пилосос, а в наступному зробити перший внесок за квартиру.

У вас має бути фінансова подушка, якщо ви втратите роботу; або якщо з‘являться інші форс-мажорні обставини, ви маєте володіти піврічним запасом у розмірі вашої зарплати чи доходу від бізнесу (це щонайменше). Відкладайте 10% з вашого місячного доходу.

Ще одна фінансова звичка - це благодійність. У США цього дітей навчають змалку. Розмір залежить від вас і ваших можливостей.

Отож підсумуємо декілька звичок, якими я користуюся особисто і рекомендую іншим:

 • знаходимо власний баланс між готівкою різних номіналів та безготівкою;
 • плануємо наші фінанси;
 • створюємо фінансову подушку;
 • віддаємо певну суму на благодійність.

А які книги чи фільми Ви порадили б?


З книг я б порадила:
 • Наполеон Хілл «Думай і багатій»;
 • Книги Бодо Шефера;
 • Харв Екер «Думай як мільйонер»;
 • Робін Шарма «Лідер без титулу»;
 • Адам Грант «Брати і давати»;
 • Дональд Трамп «Думай як мільярдер»;
 • Рон Лібер «Як говорити з дітьми про гроші»;
 • Книги Роберта Кійосакі (з останніх сподобалася «Історія найбагатшої учениці Роберта Кійосакі»).

Якщо ж говорити про фільми, то люблю більше документальні. Останні два, що переглядала і які справили на мене враження - «Банкір» та «Тінейджер на мільярд». Останній захоплює через віру і впевненість головного героя. Зараз він наймолодший мільярдер у світі.

Якщо зараз доходи менші за витрати, бо потрібно вкладати у власну справу, то що б Ви порадили зробити?


Я порекомендувала б знайти додаткове джерело надходження грошей, роботу, заробіток в інтернеті, освоювати нові навички та компетенції. Важливо також навчитись правильно розпоряджатися грошима, поставити собі нові фінансові цілі, створити фінансовий резерв. 

А якщо є ідея власної справи і вона дійсно хороша, то напишіть чіткий бізнес-план і скористайтеся можливістю залучити інвесторів, які вкладуть кошти у вашу справу.

Чи завжди має бути стартовий капітал, щоб почати займатися власною справою?


Не завжди. Якщо є бажання, ціль, ідея, бізнес-план, то можна створити власну справу і без залучених коштів, наприклад на умовах партнерства. Якщо у вас є друзі, у яких є гроші і вони готові інвестувати, то чому б ні. Головне - пропишіть усе згідно юридичних норм. Можна також залучити кредитні гроші, але тут потрібно гарно все прораховувати.

Ваша улюблена фраза про гроші або Ваше кредо.


Якщо з точки зору фінансів, то це слова Томаса Фуллера - «Гроші породжують гроші». 

А з точки зору досвіду і життя - «Люби те, що робиш по справжньому, а гроші тебе обов'язково знайдуть».