Історії успіху

Художня майстерня скла Роксоляни Павлик


Я - художниця, навчалася у Львівському художньому коледжі ім. І. Труша та Львівській Академії Мистецтв на кафедрі монументального живопису. Вже 18 років я працюю зі склом у власній майстерні. Це моя основна діяльність. 

Я створюю інтер'єрні вітражі під замовлення: світильники, люстри, дзеркала, вітражі у вікна, двері, меблі, настінні панно, дрібні предмети інтер'єру, індивідуальні та корпоративні подарунки (вази, шкатулки, підсвічники та інші сувеніри). Також проводжу майстер-класи для дітей та дорослих. Окрім цього, створюю подарункові набори зі скляних фігурок для розпису у домашніх умовах. 

Як виникла ідея власної справи?


У процесі навчання мене дуже зацікавило скло. Наш факультет включав у себе крім живопису багато технік, зокрема фрески, мозаїки і вітражі. Але загалом ми робили лише проєкти, бо це були дев'яності і матеріалів ніяких не було. Я вирішила зробити вітраж на дипломну роботу, бо розуміла, що це останній шанс вникнути хоч трішки в технологію. Це був цікавий і веселий період. 

Після закінчення навчання мій дипломний керівник порадив новостворену вітражну фірму, куди я могла б піти на роботу. Пропрацювавши там два місяці, я зрозуміла, що це все дуже несерйозно (умови роботи, фактично відсутня зарплата, «казочки» шефа). Усвідомила, що не варто сприймати це як роботу, а як можливість вчитися. 

Я пропрацювала там пів року і звільнилася. Знайшла в оренду приміщення художньої майстерні. Це був досить страшненький підвал, але дуже не дорогий. Так і почалась моя історія довжиною 18 років.

Чого ти боялася найбільше, коли тільки розпочинала власну справу?


Взагалі нічого не боялася :)

Про які підводні камені роботи на себе ти тепер хотіла б знати наперед?


Про те, що обов'язково треба мати чіткий план. А ще - що треба дуже уважно рахувати всі витрати і доходи, відкладати з кожного доходу невеликий % на розвиток справи. 

Є ще така загроза, що коли ти гориш справою, то фінанси відходять на другий план. Принаймні я постійно раділа новим можливостям, цікавезним замовленням, гроші були зовсім не важливі. Але це помилкова поведінка. Рано чи пізно ресурси кожного з нас закінчуються. І коли потрібно буде взяти паузу, щоб відновитися, мають бути кошти, які дозволять цей період спокійно прожити.

Розкажи про свою справу зараз


Так як я працюю вже дуже давно, все дуже змінилося. Всі ці роки я працювала під замовлення, також робили різні невеликі предмети інтер'єру та подарунки, з якими їздили на виставки і ярмарки. Зараз ця схема не дуже працює, і я фактично ніби починаю все спочатку.

Пробую створити продукт, який би можна було тиражувати,  який би міг приносити стабільний дохід і не потребував би постійної моєї участі в процесі.

Що цінного ти здобула, розвиваючи власну справу, а чим довелося пожертвувати?


Здобула відчуття свободи і абсолютного задоволення від улюбленої справи. Могла сама розпоряджатись своїм часом. Жити без будильника, хоча часто доводилось працювати по ночах, але це була робота в моєму комфортному ритмі. Працювала з дуже різними цікавими замовниками, і мала можливість розвивати свою майстерність. 

А пожертвувала лише одним - часом поза роботою (відпочинком, мандрівками). Робота займала 95% мого життя. 

Що б порадила дівчатам, які тільки розпочинають або мріють про власний бізнес?


Не боятись. Починати, але мати чіткий план. Рахувати!!!  Підбивати підсумки, планувати знову.

Яку велику мету ти ставиш собі на майбутнє з точки зору розвитку власної справи?


Зараз велика мета - це створити постійний стабільний дохід, який міг би працювати за умови мого мінімального втручання.

Що цінного ти отримала у проєкті «Бізнес-Мама»?


Цікаві знайомства і корисне навчання, які допомогли мені у плануванні й аналізі моєї справи. А ще підказки, поради і підтримку. Дякую!